Uygulamalara Erişim İzni Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bireyler, kişisel verileri üzerinde kontrol ve denetim hakkına sahiptir. Kişisel verilerinizi daha iyi yönetmek adına, söz konusu verilerinizin nasıl toplandığı, kiminle paylaşıldığı ve hangi amaçlarla kullanıldığına dikkat edelim. Bu doğrultuda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olması için aşağıda belirtilen temel gizlilik ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

Yüklediğiniz uygulamaları kontrol ediniz. Birçok uygulama, sundukları hizmeti kullanabilmeniz için coğrafi konumunuz, kişiler listeniz ve fotoğraf albümünüz gibi kişisel verilere erişim istemektedir.

 

Satın alma geçmişiniz, beğenileriniz veya konumunuz gibi kişisel veriler, işletmeler için muazzam bir ekonomik değere sahiptir. Verilerinizi belirli işletmelerle paylaşma konusunda, istenilen kişisel veri miktarını göz önünde bulundurarak bilinçli kararlar vermeli, sunulan hizmetler için gereğinden fazla veriye erişim gerektiren uygulamalara karşı dikkatli olmalısınız.

 

İnternet bağlantılı cihazlarda kullanılmayan uygulamaları siliniz ve kullanmaya devam ettiğiniz uygulamalar için gerekli güncellemeleri yaparak güvenliğini sağlayınız.

 

Uygulamalardaki gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı düzenleyin ve bunları üst seviyede kullanın. Sahip olduğunuz her cihaz, uygulama veya tarayıcı, bilgileri nasıl ve kiminle paylaşacağınızı sınırlamak için farklı özelliklere sahiptir. Bu bağlamda, yaptığınız düzenlemeleri belirli aralıklarla kontrol ediniz.