Sosyal Medyada Bilgi ve Resim Gönderirken Dikkat!

Kişisel verileriniz bir kez ortaya çıktığında, daha sonra neler yaşanabileceğini kontrol edemezsiniz. Bu paylaşımlar hayat boyu, mahremiyetiniz ve hatta kişisel güvenliğiniz için bir risk oluşturabilir. Bu nedenle, bir profil oluşturmadan, bir resim yayınlamadan veya çevrimiçi dünyaya ne yaptığınızı söylemeden önce, güvende olduğunuzdan emin olmalısınız.

 

Çevrimiçi bilgi yayınlarken, onu hedef kitleniz dışında kimlerin görebileceğini düşünün. Yazdığınız şeyler veya gönderdiğiniz resimler gerçek hayatta utanç yaratır mı? Bu paylaşımlar ileriki yıllarda karşınıza farklı şekillerde çıkabilir mi? Mevcut veya potansiyel iş yeriniz gönderdiklerinizi görseydi kendinizi nasıl hissederdiniz? Çoğu sosyal medya platformu, bilgilerinizin ne kadar genel veya özel olduğunu kontrol etmenize olanak tanımaktadır. Bu kontrollere genellikle gizlilik ayarları adı verilir. Bazı sosyal medya platformları gizlilik ayarlarını en özel düzeylerinde otomatik olarak belirlerken, diğerlerinde gizlilik ayarını değiştirmediğiniz sürece tüm bilgileriniz herkes tarafından görülebilir. Uygulamada belirli bir gizlilik ayarının ne anlama geldiğini anlamıyorsanız, öğrenene kadar herhangi bir bilgi yayınlamayın.

 

• Sosyal ağın kişisel bilgilerinizi nasıl kullanacağını ve bunun uygun olup olmadığını düşünün.

• Sunulan gizlilik ayarlarının kişisel bilgilerinize erişimi nasıl sınırlandırabileceğini öğrenin.

• Gizlilik ayarlarınızı, aileniz ve çocuklarınızla ilgili bilgilerin yalnızca iyi tanıdığınız kişilerle paylaşılmasını sağlayacak şekilde ayarlayın.

• Sizi kimlik sahtekarlığına açık hale getirebilecek çok fazla kişisel bilgi eklemeyin.

• Bilgileri yayınlamadan önce dikkatlice düşünün.

• Bilgilerinizi düzenli olarak gözden geçirin. Unutmayın, o sırada iyi bir fikir gibi görünen bir şey, aylar veya yıllar sonra o kadar da iyi bir fikir görünmeyebilir.

• Resimlerini veya kişisel bilgilerini yüklemeden önce kişilerin onayını alın.

• Hesabınızın kötüye kullanılmasını önlemek için güçlü parolalar ve girişler kullanın.