‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ Özelliği

İki adımlı doğrulama yaygın olarak kullanılan bir çeşit güvenlik protokolüdür. Birçok uygulama ve hizmet bu güvenlik protokolünü ayarlarına entegre etmiş durumdadır.

 

İki adımlı doğrulama, iki aşamalı kimlik doğrulama veya iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir. “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” özelliği, kötü niyetli kişiler parolanızı ele geçirmiş olsa dahi bu kişilerin hesabınızı ele geçirmesini önlemede size yardımcı olabilir.

 

En temel doğrulama yollarından biri SMS doğrulamasıdır. SMS kullanılarak gerçekleşen iki adımlı doğrulamada telefonunuza şifre gelir. Ancak bu şifreyi kullanabileceğiniz zaman limiti kısıtlıdır. Her oturum açmak istediğinizde yeni bir şifre alırsınız. Bu durum kullanıcıları biraz zorlasa da fazladan harcayacağınız birkaç saniye, hesaplarınızın ele geçirilmesini önleyebilir.

 

Kullandığınız uygulamaların ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ özelliğini aktif ederek, dijitaldeki güvenliğinizi artırabilirsiniz. Bu güvenlik önlemi kişisel verilerini korumanız için yapabileceğiniz en önemli adımlardan birisi olacaktır.