Dijital Ortamlarda Çocuklarınıza Yönelik Tehditler

Çocukların internet ve sosyal medya kullanımlarının yaygınlaşması ve bunları sosyalleşmek için kullanmaları kendilerini tehlikeye atacak çevrimiçi alışkanlıklar edinmelerine sebep olabilir. Özellikle siber suçluların avına düşme riskleri, tehditlerin gizlenme eğiliminde olduğu sosyal medyada gezinirken daha da artar. Bu nedenle, çocuklara internet ve sosyal medyayı güvenilir bir şekilde kullanmayı öğretmek çok önemlidir. Mahremiyetlerine saygı duyacak şekilde gözetiminizin olması önemlidir, böylece onlara tavsiyelerde bulunabilir ve kendileri veya aileleri hakkında özel bilgileri herkese açık hale getirmemeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

Çocuklara ve ailelerine yönelik en önemli tehditler şunlardır:

 

  • Siber suçlular, reşit olmayan çocukların arkadaşları veya ailesi tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan fotoğrafları ve kişisel bilgileri kullanarak çocuklara sahte profil oluşturabilir. Dijital kaçırma olarak adlandırılan bu durum; diğer çocukların ve gençlerin güvenini kazanarak bu güvenin kötüye kullanılmasına neden olabilir.
  • Siber zorbalık, sosyal medya ve anlık mesajlaşma araçları üzerinden yapılabilen zorbalıktır. Küçüklerin gelecekteki kişisel ve/veya mesleki ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek zararlar verebilir ve bu durum gelecekteki dijital itibarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle; video oyunları, anlık mesajlaşma, sosyal ağlar gibi ortamlarda kişisel bilgileri paylaşmaktan kaçınmak çok önemlidir.

Hangi bilgiler paylaşılmamalıdır?

 

Telefon numarası: Telefon numaraları kötü niyetli kişiler tarafından çocuklarla iletişim kurmak için kullanılabileceğinden herkese açık şekilde paylaşılmamalıdır.

Ev adresi veya okulun adı: Fiziksel yerlere ulaşım sağlayabilecek bilgileri koruyarak, tanımadığınız kişilerin çocuklarınızla yüz yüze görüşebilecek bir konumda olmamasını sağlamalısınız.

Konum: Evden uzakta olduğunuzda, konumumuzu paylaşmak kötü niyetli kişilerin evde olmadığınızı anlamasına olanak tanır ve uzakta olduğunuzu bilmesini sağlar. Böyle bir durumda evdeki çocuğunuzu korumasız bırakabilirsiniz.

Çocuklarımızın fotoğrafları: Gençlerin ve çocukların, internette bir şeyler yayınlamanın, onu tüm dünyanın kullanımına sunmasıyla benzer olduğunu anlamaları gerekir. Bu nedenle, kendilerinin veya diğer kişilerin fotoğraflarını izinsiz paylaşmak herkesin mahremiyetine tehdit oluşturabilir.

Özellikle pahalı hediyelerin fotoğrafları: Adresler ve mevcut konumlarla birlikte bu tür bilgiler, olası saldırganlara satın alma gücünüz hakkında ipuçları verebilir.

Parolalar: Sık rastlanan bir alışkanlık, aynı parolanın çeşitli platformlarda yeniden kullanılmasıdır. Parolalarınızı farklı ve güvenli şekilde oluşturmalısınız.

 

 

Sosyal ağ platformları kullanılırken şunlara dikkat edilmesi önemlidir:

  • Kullanıcı hesabı oluşturmak için gereken minimum yaşı ve ek kriterleri öğrenin.
  • Bu platformlara erişim için bir güvenlik önlemi olarak çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.
  • Korumanız gereken özel verilerin paylaşılmamasını sağlamak için kullandığınız uygulamaların hangilerine bu izinleri verdiğinizi kontrol edin.
  • Özel bilgilerinizi en iyi arkadaşınız olsa bile başkalarıyla paylaşmayın.