Çocuklarınızı Çevrimiçi Ortamda Korumanın Yolları

Bugünün çocukları, tabletler ve akıllı telefonlar dünyasına doğuyorlar ve internet ortamlarında yetişkinlere göre daha fazla içsel rahatlığa sahipler. Ancak bu rahatlık, genellikle potansiyel riskler konusunda korunmasız kalmalarına da sebep olmaktadır.

 

“Çocuklar için internet güvenliğini nasıl sağlayabilirim?” sorusu birçok ebeveynin kendine sorduğu bir sorudur. Ebeveynlerin çoğu, ebeveyn kontrollerinin kapsamlı teknik bilgi gerektirdiğini düşündüğü için bu işlemden kaçınmaktadır. Ancak, kullanımı kolay internet güvenlik yazılımları sayesinde, neredeyse her ebeveyn, çocukları sakıncalı materyallerden koruyabilir veya zararlı kötü amaçlı yazılımları indirmelerini engelleyebilir. Çocuklarınızın internet erişimini yönetme ve izleme ebeveynler açısından erişim yönetimi ile iki biçimde gerçekleşir:

 

Ebeveyn kontrol yazılımı: Genellikle internet güvenlik çözümleriyle birlikte gelir ve size çocuğunuzun çevrimiçi olarak geçirdiği zamanı yönetme olanağı verir.

Virüsten koruma yazılım programları: Casus yazılımlar ve çocuklarınızın farkında olmadan ziyaret edebileceği web sitelerinden gelen virüsler gibi sorunları çözmenize yardımcı olur.

 

 

Ebeveyn kontrolü özellikleri, çocuğunuzun internet deneyiminin tüm yönlerini kontrol etmenize olanak tanır. Bu, çevrimiçi olarak geçirmelerine izin verilen süreden, kullanmalarına izin verilen uygulamalara ve web sitelerine kadar her şeyi içerebilir. Engellenen programları kullanma girişimleri durdurulur ve daha sonra görüntülenmek üzere programın günlüğüne kaydedilir.

 

Daha gelişmiş ayarları tercih ederseniz, sosyal ağlardaki belirli kişilerle yazışmalarını sınırlayabilir, kişisel ayrıntılar içeren mesajları kısıtlayabilir ve hatta belirli kelime veya ifadeler içeren mesajların gönderilmesini engelleyebilirsiniz. Antivirüs koruması, ailenizin çevrimiçi güvenliği için de aynı derecede önemlidir. Meşru görünen web siteleri aslında kötü amaçlı kodlar taşıyabilir.

 

Çevrimiçi çocuk güvenliği, uyarlanabilir, güçlü ebeveyn denetimleriyle başlar ve sağlam bir virüs koruma yazılımı ile desteklenir. Ancak, internet meraklısı çocuklara saygı duyarak ve onları kısmi özgürlüklere bıraktığınızda daha iyi sonuçlar verir. Doğru araçlar ve doğru tutumla, ebeveynler çocuklarının çevrimiçi zamanlarını daha az endişe verici hale getirebilir.

 

(Kaynak:https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/kids-online-safety)