Büyüklerimiz Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korunur?

 

Dijital dünya hakkında sınırlı bilgiye sahip olan büyüklerimiz özellikle internet dolandırıcılığına karşı savunmasız kalmıştır. Bu saldırıların sıklığı, çevrimiçi kullanıcı sayısının artışının yaşandığı Kovid-19 sosyal mesafelendirme sırasında özellikle artmıştır.

 

Geçtiğimiz birkaç yılda internet kullanımı tüm nüfus kesimlerinde yaygınlaşmıştır ve eğlenceden alışverişe bilimsel araştırmadan toplantılara kadar her türlü ihtiyaç için kullanılmıştır. Ancak hiper bağlantının patladığı günümüzde, herkesin giderek sanallaştığı bir dünyada kişiler hala riskler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.

 

 

Koronavirüse karşı kendinizi çevrimiçi olarak da korumanız gerekiyor

 

Koronavirüs korkularından yararlanmak isteyen dolandırıcılar, bu süreçte birçok yeni kimlik avı kampanyaları başlatmıştır. Son dönemde, büyüklerimizi hedef alan siber dolandırıcılıkta ciddi bir artış yaşanmıştır. Bu durumun yaşanmasında elbette birçok faktör var. Konuyla ilgili bilgi eksikliği, hattın diğer tarafındaki kişilere fazla güvenme ve bu zor zamanlarda sevdiklerinden uzak olarak yalnızlık duygularından kaynaklanan iletişim kurma ihtiyacı gibi birçok faktör söz konusu.

 

Siber suçlular, güvendikleri kişileri veya kuruluşları taklit etmek için dolandırıcı e-postalar, telefon aramaları ve anlık mesajlaşma hizmetlerini kullanabiliyor. Örneğin, hedeflenen kurbanın banka müşteri temsilcisi veya doktoru gibi davranıp gizli bilgilere erişimlerini sağlayabilecek kişilerden kişisel veriler isteyerek kimlik hırsızlığını gerçekleştirebiliyorlar. FBI’ın “2019 İnternet Suçları Raporu”, bu tür dolandırıcılık mağdurlarının çoğunun 60 yaşın üzerinde olduğuna işaret ediyor.

 

Büyüklerimiz, şifrelerini unutacaklarından korktukları için bazı cihazlarda şifre kullanmıyor veya çok kolay şifre kullanıyor. Bilgisayar korsanları kurbanlarının dijital ayak izlerini inceledikten sonra kolayca çözebilecekleri adları, adresleri veya aşikar olan zayıf şifreleri keşfedebiliyor.

 

Tüm bu yaşananlar sebebiyle çevrimiçi ortamda bilgisi az olan büyüklerimiz daha dikkatli olmaya ve teknolojiyi güvenli bir şekilde nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olarak onları potansiyel çevrimiçi tehlikelere karşı uyarmaya teşvik etmeliyiz.

 

 

Değerli büyüklerimiz için ipuçları

 

  • Kişisel bilgi talebinde bulunan kişiye güvenilebileceğinden emin değilseniz, asla kredi veya banka kartı bilgilerinizi, sosyal güvenlik numaranızı, tıbbi bilgilerinizi veya diğer kişisel verilerinizi telefon veya internet üzerinden vermeyin.
  • Kişisel bilgi talebinde bulunan web sayfasının yasallığı konusunda herhangi bir şüpheniz varsa kaynağını araştırın.
  • Gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflere ve promosyonlara karşı dikkatli olun.
  • Bağlantılara tıklamayın veya WhatsApp zincirlerinden gelen bilinmeyen gönderenlerden gelen dosyaları indirmeyin.
  • Şüpheli bir bağlantıya tıklamadan önce web sitesi adresini doğrudan web tarayıcısına yazmak her zaman iyi bir uygulamadır.
  • Cihazlarınızı her hizmet için farklı olan güçlü parolalarla koruyun. Parola yönetimi araçları, parolalarınızı korumanın kullanışlı ve güvenilir bir yoludur.
  • Sevdiklerinizi korurken kendinizi de korumalısınız. Unutmayın, özellikle bu sıkıntılı zamanlarda, kendinizi en iyi savunacak kişi yine sizsiniz.