Kişisel Verin İsteniyorsa “Bilgilendirilmelisin”

Bir kişi ya da uygulama tarafından size ya da ailenize ait bilgiler isteniyorsa, önce bu bilgilerin neden istendiği konusunda bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Çünkü adınız, soyadınız, adresiniz, yaşınız ya da fotoğrafınız gibi kişisel verilerinizin sizden istenmesinin ya da bu kişisel verilerinizin kullanılmasının amaç ve sebepleri konusunda bilgilendirilme hakkınız vardır. Size bilgi verilmeden sizin de kişisel verinizi vermemeniz, kişisel verilerinizin korunması açısından menfaatinize olacaktır.

 

Kişisel verilerinizi paylaşmadan önce, bilgilendirici metinleri okumak için zaman ayırmanız ve kişisel verilerinizin nerede, kimler tarafından, ne amaçla kullanılacağını öğrenmeniz çok önemlidir! Zira çevrimiçi faaliyetleriniz sırasında neredeyse her hareketiniz kaydedilir ve internete bağlandığınız cihaz (tablet, bilgisayar, cep telefonu, oyun konsolu vb.) üzerinden birçok bilginize erişilebilir. Dolayısıyla, bir uygulamayı kullanmadan ya da bir internet sitesine girmeden önce kişisel verilerinizin korunmasına yönelik bilgilendirici metinleri (bunlara genelde ‘aydınlatma metni’, ‘veri politikası’, ‘gizlilik politikası’ gibi çeşitli isimler verilir) dikkatli şekilde okumayı unutmamalısınız.

 

Kişisel verilerinizin haberiniz olmadan sosyal medya platformları da dahil olmak üzere herhangi bir yerde başkaları tarafından kullanıldığını ya da paylaşıldığını fark ederseniz (örneğin birisi sizler adına bir profil açmış olabilir), hem aile bireylerinizle iletişim kurmalı hem de vakit geçirmeden yetkili kişi ve kurumlara başvurmalısınız. Çünkü size ait kişisel verilerin başkaları tarafından bu şekilde kullanılmaları uygun değildir ve böyle kullanımları engellemek için kullanabileceğiniz haklarınız bulunmaktadır.