Kişisel Verilerinizi “Siz Koruyabilirsiniz”

Güvenli parolalar oluşturmalısınız. Bilgisayar, telefon ve tablet gibi kullandığınız cihazlarda, sosyal medya hesaplarınızda ve online bankacılık gibi uygulamalarda parolalarınızı seçerken başkalarının tahmin edemeyeceği güçlü parolalar bulmalısınız ve bunları kimseyle paylaşmamalısınız.

 

Her zaman aynı arama motorunu ya da cihazda yüklü olanı kullanmak zorunda değilsiniz. Alternatifleri de değerlendirebileceğinizi unutmayınız.

 

İnternette arama yaparken aile içindeki bireyler kendi yaş gruplarına özel tasarlanmış arama motorlarını tercih edebilir. Böylece kişisel verilerinizi daha iyi koruyabilir ve bilgiye ulaşırken daha güvenli olan yolu tercih edebilirisiniz.

 

İnterneti keyifli ve güvenli bir şekilde kullanmak için internet tarayıcısı ayarlarınızı düzenlemelisiniz. Çocukların ve ebeveynlerin kullanımlarına göre bu ayarlar çeşitlilik kazanabilir. Bu sayede internette karşılaşmamanız gereken şeylerden korunabilirsiniz.

 

İnterneti daha güvenli kullanabilmeniz için kişisel verilerinize de ulaşabilen kötü yazılım ve virüslerden korunabilmek amacıyla güvenlik ve ebeveyn yazılım programlarını kullanabilirsiniz.